Szło ku mnie szczęście (18-06-2021)

W sandomierskim ratuszu odbyła się promocja tomiku wierszy Halszki Kamockiej - matki Honorowego Obywatela Miasta Sandomierza dr. Janusza Kamockiego, znanego etnografa, byłego żołnierza Armii Krajowej.

Tomik nosi tytuł „Szło ku mnie szczęście”. Został wydany z inicjatywy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sandomierzu. To pierwsze obszerne wydanie wierszy Halszki Kamockiej. Wcześniej jej pojedyncze teksty były drukowane w prasie międzywojennej oraz w miesięczniku „Sandomierzanin”.

Jak powiedział Radiu Kielce Janusz Kamocki, nigdy nie zdecydowałby się na publikację tych wierszy, gdyby nie był pewien, że mają swoją wartość literacką. Dlatego wcześniej zwrócił się z prośbą o recenzję do Danuty Paszkowskiej, honorowego profesora oświaty, nauczycielki języka polskiego w I LO Collegium Gostomianum w Sandomierzu.

Danuta Paszkowska powiedziała, że twórczość Halszki Kamockiej dzieli się na dwa etapy. Od 1919 do 1922 roku i kolejny od 1931 do 1934 roku, kiedy to objawia się już jako poetka dojrzała.

Odkrywamy w tym okresie warsztat artystyczny bliski poetyce Skamandra. Wierzę, że Halszka Kamocka powtórzy drogę wielkich poetów barokowych, Mikołaja Sępa Szarzyńskiego i Daniela Naborowskiego, których doceniono po stuleciach. Mam nadzieję, że dziś odkrywamy Halszkę Kamocką jako znaczącą postać naszej literatury – dodała.

Podczas spotkania, wiersze Halszki Kamockiej recytowali członkowie Zespołu Artystycznego „Etiuda” oraz panie z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sandomierzu.

Zespół artystyczny „ETIUDA” – Anna Kuśmierska, Teresa Jopek, Sabina Młodożeniec, Barbara Marzec, Jadwiga Kiełbasa, Alicja Wódz, Maria Furman, Małgorzata Michalczuk, Jacek Kołodziej

Miejska Biblioteka Publiczna – Aneta Czajka, Barbara Chmielewska, Aleksandra Pawłowska-Mazur, Marta Chorab

Opiekun Danuta Paszkowska

Program pobytu Janusza Kamockiego

Fot: Miejska Biblioteka Publiczna Sandomierz

Fot: Urząd Miasta Sandomierz

Fot: Radio Kielce