Akcja "Burza" (31-07-2022)

31 lipca 2022 r. na cmentarzu Katedralnym w Sandomierzu odbyły się uroczystości w 78. rocznicę akcji „Burza” i bitwy pod Pielaszowem-Wesołówką, w której zginęli żołnierze Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich.

Burmistrz Sandomierza Marcin Marzec przemawiając przy Mogile Pielaszowiaków na cmentarzu Katedralnym przypomniał historię bitwy oraz jej przebieg. Powiedział, że powinniśmy być wdzięczni tym młodym ludziom ponieważ w odruchu serca stanęli do nierównej walki chcąc bronić Sandomierz i ojczyznę.

Podczas uroczystości wystąpiła Grupa Artystyczna „Etiuda”. Jej członkowie recytowali wiersze Wandy Sołhaj-Madejczyk ps. Ada, która była żołnierzem AK i także brała udział w bitwie pod Pielaszowem. Udało się jej uratować z tej batalii. Napisała potem wiersze poświęcone poległym w tej bitwie, jak również cztery epitafia dla żołnierzy, którzy spoczywają w zbiorowej Mogile Pielaszowiaków w Sandomierzu.

Koordynatorka grupy artystycznej „ Etiuda” Danuta Paszkowska powiedziała. że dzisiaj wszystkie myśli koncentrują się wokół bohaterów, którzy polegli w tej bitwie, ale jednocześnie przywoływana jest pamięć poetki, która do końca życia nosiła w sercu tamtą tragedię z 30 lipca 1944 roku, kiedy to doszło do tragicznych w skutkach walk.

Czym jestem - recytacja Alicja Wódz; To nieprawda - Jadwiga Kiełbasa; Została po Was - Jacek Kołodziej