Paweł Trzaska (17-10-2023)

„Młodość swą widzę przecudną” tak brzmi tytuł autorskiego tomiku poezji Pawła Trzaski, którego promocja odbyła się we wtorek 17 października w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Rozmowę z bohaterem wieczoru poprowadziła dr Danuta Paszkowska, a przybyłych na wydarzenie gości powitał dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej – Wojciech Dumin.

Pochodzący z Bogorii Skotnickiej autor związany jest z gminą Zawichost i Czyżowem Szlacheckim, gdzie obecnie mieszka. Paweł Trzaska w swoim tomiku poezji zawarł wiersze, które odnoszą się do obserwacji świata przyrody oraz realiów społeczno-politycznych. Znajdziemy w nim również bajki zwierzęce, które są nawiązaniem do ludzkich zachowań, obśmiewając kłótliwość, pazerność czy arogancje. Autor nie kryje się w swych wierszach z rozczarowaniem, które odnosi się do zmian politycznych i zaistniałych w związku z tym zmian społecznych. Mimo tak trudnych poruszanych tematów, autor swoje wiersze utrzymuje w pogodnej tematyce pełnej ironii oraz żartu.

Początki twórczości Pawła Trzaski sięgają lat 60, który jak sam przyznał w ciągu tego czasu mocno zmieniły swój charakter oraz dojrzewały wraz z nim.

Podczas spotkania autorskiego nie obyło się bez osobistych refleksji oraz wzruszeń samego poety. Dzięki Zespołowi Artystycznemu Etiuda, zgromadzeni goście mogli usłyszeć wybrane wiersze, które wprawiły wszystkich przybyłych w zadumę oraz refleksje. Wśród publiczności znalazł się Paweł Niedźwiedź wicestarosta sandomierski, Ewelina Ura-Kamińska zastępca burmistrza Zawichostu, Joanna Pieronkiewicz-Szpernal dyrektor I LO w Sandomierzu Collegium Gostomianum oraz Barbara Rożek była dyrektor MBP.

Na koniec spotkania, każdy uczestnik mógł zachować egzemplarz tomiku. Nikt nie wyszedł z sali bez autografu od jego autora. Wieczór z literaturą w bibliotece zakończyły wspólne rozmowy i poczęstunek.

Żródło: http://www.sandomierz.eutrzaska

Spotkanie z Pawłem Trzaską, 17 października 2023 r. godz. 16:30

Wiersze z tomiku: Młodość swą widzę przecudną

  1. Ewa – Barbara Marzec
  2. Dziewczyna – Maria Furman
  3. Koło historii – Alicja Wódz
  4. W leśnej krainie – Małgorzata Michalczuk / Jadwiga Kiełbasa
  5. Chomik – Magdalena Chruściel-Kaczorowska
  6. Zabawa – Jacek Kołodziej
  7. Boże – Sabina Młodożeniec
  8. Wspomnienia – Teresa Jopek

 

 Fot: Małgorzata Michalczuk