Akcja "Burza" (30-07-2023)

30 lipca 2023 r. na cmentarzu Katedralnym w Sandomierzu odbyły się uroczystości w 79. rocznicę akcji „Burza” i bitwy pod Pielaszowem-Wesołówką, w której zginęli żołnierze Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich.

Podczas uroczystości wystąpiła Grupa Artystyczna „Etiuda”. Jej członkowie recytowali wiersze Wandy Sołhaj-Madejczyk ps. "Ada", która była żołnierzem AK i także brała udział w bitwie pod Pielaszowem. Udało się jej uratować z tej batalii. Napisała potem wiersze poświęcone poległym w tej bitwie, jak również cztery epitafia dla żołnierzy, którzy spoczywają w zbiorowej Mogile Pielaszowiaków w Sandomierzu.

Koordynatorka grupy artystycznej „ Etiuda” Danuta Paszkowska powiedziała. że dzisiaj wszystkie myśli koncentrują się wokół bohaterów, którzy polegli w tej bitwie, ale jednocześnie przywoływana jest pamięć poetki, która do końca życia nosiła w sercu tamten dramat z 30 lipca 1944 roku, kiedy doszło do tragicznych w skutkach walk.

Gdzie Was szukać - recytacja Alicja Wódz; Nad nami lata - Jadwiga Kiełbasa; Została po Was - Teresa Jopek; Zostawiliście testament - Sabina Młodożeniec